Download brošure: Rak debelog creva
Besplatno savetovalište za pacijente obolele od raka debelog creva.
ONKO – aplikacija za mobilne telefone sa informacijama o raku, lečenju raka i podršci
Aplikacija za mobilne telefone ONKO sa informacijama o raku, lečenju raka i podršci, koja je nastala u sklopu projekta Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije „Znanjem protiv raka“ pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Srbije, biće predstavljena 3. decembra.
Poštovani,
Obaveštavamo Vas da Pravna klinika za medicinsko pravo Pravnog fakulteta Univerziteta Union nastavlja sa radom počev od četvrtka 1. novembra 2018. godine.
Klinika se bavi pružanjem besplatne pravne pomoći građanima u slučajevima:
– kada im je kao pacijentima uskraćeno ili povređeno neko od prava iz oblasti zdravstvene zaštite;
– kada kao pacijenti u ostvarivanju zdravstvene zaštite pretrpe štetu na svom telu, ili dođe do pogoršanja njihovog zdravstvenog stanja;
– kada im je kao pacijentima, zdravstveno osiguranim licima, uskraćeno ili povređeno neko od prava iz oblasti zdravstvenog osiguranja.
Prijem građana je svakog četvrtka u periodu od 17 – 18.30h, na drugom spratu, kabinet VIII, ul. Bulevar maršala Tolbuhina br.36. (bivša ul. Goce Delčeva), Novi Beograd.
Molimo Vas da ovu informaciju imate u vidu ukoliko nekom licu bude potrebna pravna pomoć u vezi sa navedenim oblastima, kao i da ukoliko ste u mogućnosti, ovo obaveštenje prosledite onima za koje mislite da mogu biti zainteresovani.
Kontakt:
e-mail adresa: klinikamedpravo@pravnifakultet.rs ,
tel.011-2095 501.
Zahvaljujemo na saradnji!
ИНФО ТЕЛЕФОН
У Друштву Србије за борбу против рака, на број телефона: 011/2656-386, свакога дана, најчешће у времену од 10 до 12 часова, од лекара који је запослен у Друштву можете добити адекватне и тачне информације о било којој малигној болести, начину лечења, врсти терапије коју примате, пропратним појавама цитостатске терапије, исхрани, о пропратним појавама зрачне терапије, алтернативној медицини и рехабилитацији. Јавите се, помоћићемо Вам колико смо год смо у могућности или ћемо Вас упутити на другу адекватну особу, тј. лекара одговарајуће специјалности.
By admin on January 30, 2015 in Vesti
Iako prvi zapisi o korišćenju marihuane u medicinske svrhe datiraju još od pre 3000 godina, medicinska upotreba ove biljke (Cannabis sativa) je ograničena jer njeni različiti delovi sadrže različite količine brojnih aktivnih supstanci čije je efekte teško predvideti.
Upotreba cele, sirove biljke uključujući i ulje marihuane i hašiša (koncentrat marihuane) u medicinske svrhe nije odobreno u evropskim zemljama kao ni od strane Američke agencije za hranu i lekove (Food and Drug Administration, USA).
U zvaničnoj upotrebi u SAD, Kanadi i delu Evrope su dva fitokanabinoida izdvojena iz biljke (dronabinol, kanabidiol) i sintetski lek (nabilon) koji sadrže aktivne komponenete marihuane i u upotrebi su za kontrolu mučnine i povraćanja nakon hemioterapije kao i smanjenje bola kod onkoloških pacijenata kada ove tegobe ne reaguju na konvencionalne lekove.
Navedene aktivne komponente maruhuane manje su efikasne i lošije se podnose u odnosu na savremene lekove u lečenju bola i mučnine kod obolelih od raka.
Lečenje kancerskog bola
Kanabinoidi ili inhalirana marihuana NE MOGU DA ZAMENE konvencionalne lekove protiv kancerskog bola.
Istraživano je da li kanabinoidi mogu da se DODAJU uz lekove protiv kancerskog bola u lečenju pacijenata sa odmaklom malignom bolešću. Sprej koji se nanosi na sluzokozu usne duplje a sadrzi dronabinol (THC) u kombinaciji sa kanabidiolom (CBD) ispitivan je u randomizovanom istraživanju kod pacijenata sa rezistentnim kancerskim bolom (bolom koji nije bio pod kontrolom uprkos optimalnoj primeni najboljih lekova protiv bola). Kontrolna grupa primala je placebo. Sprej je bio delotvoran, iako je njegov učinak bio skroman (potrebno je bilo lečiti 5-9 pacijenata da bi se kod jednog dobilo klinički značajno smanjenje bola za 30%). Ovaj lek je registrovan u nekim zemljama kao dodatna terapija uz konvencionalne analgetike u strogo odabranim slučajevima rezistentnog bola (bola koji se održava uprkos optimalnoj primeni opioida i ko-analgetika).
Sam dronabinol (THC) nije delotvoran u lečenju kancerskog bola i ne preporučuje se u ovoj indikaciji.
O dejstvu inhalirane marihuane kod pacijenata sa rezistetnim kancerskim bolom nema odgovarajućih, kontrolisanih istraživanja i ona se u ovoj indikaciji ne preporučuje.
Prevencija i lečenje mučnine i povraćanja izazvanih hemioterapijom ili odmaklom malignom bolešću
Sintetički kanabinoidi ili inhalirana marihuana ne mogu da zamene postojeće lekove protiv mučnine i povraćanja (tzv. antiemetike).
Primena sintetičkih kanabinoida (nabilon) protiv mučnine i povraćanja izazvanih hemioterapijom je istraživana inema dokaza da su sintetiki kanabinoidi delotvorniji i/ili da se bolje podnose od lekova koje već primenjujemo.
U vodičima za prevenciju i lečenje mučnine i povraćanja posle hemioterapije ili radioterapije upotreba sintetičkih kanabinoida ili inhalirane marihuane se ne preporučuje.
Takodje se upotreba marihuane ne preporučuje ni u lečenju mučnine i povraćanja kao simptoma odmakle maligne bolesti.
Antitumorsko delovanje
Uloga marihuane i njenih komponenti u lečenju obolelih od tumora nije adekvatno istraživana kontrolisanim randomizovanim kliničkim studijama te su zbog toga sve tvrdnje da je marihuana delotvorna u lečenju maligne bolesti neutemeljene.
Primena marihuane kao zamene za onkološko lečenje i odlaganje onkološkog lečenja mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje i tok bolesti.
Takođe, potpuna je nepoznanica kakva je interakcija (međusobno delovanje) ovih supstanci sa antineoplastičnim i drugim lekovima.
Upotreba marihuane kao faktor rizika za rak
Rezultati istraživanja ukazuju na to da pušenje marihuane, slično pušenju cigareta, povećava rizik za rak pluća i rak mokraćne bešike dok veza između upotrebe marihuane i tumora glave i vrata nije potvrđena.
ZAKLJUČAK
Stručnjaci Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije pacijentima obolelim od malignih bolesti ne preporučujuupotrebu marihuane (cele sirove biljke, ulja marihuane ili hašiša) za lečenje maligne bolesti, njenih simptoma ili toksičnosti onkološkog lečenja.
VAŽNO JE ZNATI
Osiguranik da bi mogao da podnese zahtev (obrazac REF-1) za refundaciju troškova pruženih zdravstvenih usluga u privatnoj praksi Republičkom fondu za zdravstvenu zaštitu (RFZO), on/ona mora da priloži i potvrdu (obrazac PZ) koju treba da izda zdravstvena ustanova koja nije u mogućnosti da u roku od 30 dana pruži potrebnu zdravstvenu uslugu. Alternativno, Pravilnik o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja predviđa da je umesto potvrde moguće priložiti uput za pregled u zdravstvenoj ustanovi sa evidentiranim i pečatom overenim datumom zakazanog pregleda.
Praksa je pokazala da zdravstvene ustanove na sve moguće načine izbegavaju da izdaju potvrdu na obrascu PZ. Ni uput za pregled u zdravstvenoj ustanovi sa evidentiranim i pečatom datumom zakazanog pregleda nije ništa lakše obezbediti jer se u praksi pregledi zakazuju tako što se na poleđini uputa olovkom upiše datuma zakazanog pregleda ali se isti ne overava pečatom. Mogućnost osiguranika da refundira troškove zdravstvenog pregleda zavisi od volje ustanove da mu izda potvrdu ili uput overi pečatom.
Deo pravilnika koji se odnosi na izdavanje potvrde je od čl. 66. do čl. 69., a pravilnik možete pročitati na ovom linku http://www.paragraf.rs/
U njemu ćete pronaći i obrasce PZ i REF-1.
Samo pregledi koji su navedeni u čl. 2. Pravilnika o listama čekanja mogu biti zakazani za period duži od 30 dana. Ovaj pravilnik i listu pregleda možete pronaći na adresi http://demo.paragraf.
——————————
Član 66
Zdravstvena ustanova sa kojom je matična filijala zaključila ugovor, dužna je da zakaže specijalističko-konsultativni i dijagnostički pregled za koji nije propisano utvrđivanje liste čekanja u smislu člana 64. stav 3. ovog pravilnika, najkasnije u roku od 30 dana od dana javljanja osiguranog lica zdravstvenoj ustanovi sa lekarskim uputom ukoliko pregled nije hitan i ako se u zdravstvenoj ustanovi ne može obaviti odmah po javljanju osiguranog lica na pregled.
O zakazanim pregledima zdravstvena ustanova vodi knjigu zakazivanja sa ličnim podacima i terminom u kome osigurano lice treba da se javi na zakazani pregled.
Član 67
Zdravstvena ustanova koja obavlja zdravstvenu delatnost na primarnom nivou može da zakazuje, dijagnostičke preglede (laboratorijske analize, rendgen preglede, ultrazvučne preglede), medicinsku rehabilitaciju i specijalističko-konsultativne preglede.
Zdravstvena ustanova koja obavlja zdravstvenu delatnost na sekundarnom i tercijarnom nivou može da zakazuje specijalističko-konsultativne i dijagnostičke preglede.
Član 68
Osiguranom licu koje ne može da bude primljeno na zakazani pregled u roku iz člana 66. ovog pravilnika, zdravstvena ustanova je dužna da na lekarskom uputu upiše i pečatom overi datum zakazanog pregleda ili da mu izda pisanu potvrdu. Potvrda sadrži pismenu informaciju zdravstvene ustanove o razlozima zbog kojih osigurano lice nije primljeno na pregled, odnosno medicinsku rehabilitaciju.
Potvrdu iz stava 1. ovog člana potpisuje direktor zdravstvene ustanove, odnosno lice koje on ovlasti.
Zdravstvena ustanova vodi evidenciju o izdatim potvrdama iz stava 1. ovog člana.
Član 69
Osigurano lice kome je na lekarskom uputu upisan datum zakazanog pregleda, odnosno izdata potvrda u smislu člana 68. stav 1. ovog pravilnika, može da obavi potreban pregled ili medicinsku rehabilitaciju u privatnoj praksi ili u dopunskom radu u zdravstvenoj ustanovi sa kojom je zaključen ugovor.
Troškove pregleda iz stava 1. ovog člana snosi osigurano lice iz sopstvenih sredstava.
Posle obavljenog pregleda, odnosno medicinske rehabilitacije, osigurano lice ima pravo da podnese matičnoj filijali zahtev za refundaciju troškova za pružene zdravstvene usluge u privatnoj praksi, odnosno dopunskom radu u zdravstvenoj ustanovi. Zahtev se podnosi na “Obrascu REF-1”.
Uz zahtev za refundaciju troškova iz stava 3. ovog člana, osigurano lice podnosi:
– uput za pregled u zdravstvenoj ustanovi sa evidentiranim datumom zakazivanja pregleda ili uput za pregled u zdravstvenoj ustanovi sa potvrdom iz člana 68. stav 1. ovog pravilnika;
– račun o plaćenom pregledu;
– medicinsku dokumentaciju (specijalistički nalaz i dr.);
– fotokopiju zdravstvene knjižice.
Ukoliko matična filijala u sprovedenom postupku utvrdi da je zahtev osnovan, izvršiće refundaciju troškova osiguranom licu u visini stvarnih troškova uz umanjenje za iznos participacije ako osigurano lice ima obavezu plaćanja participacije za pruženu uslugu.
Za iznos refundiranih troškova osiguranom licu iz stava 5. ovog člana, matična filijala umanjuje ugovorenu naknadu zdravstvenoj ustanovi koja je izdala potvrdu iz člana 68. stav 1. ovog pravilnika, na osnovu rešenja donetog u sprovedenom postupku.
Korisne informacije za pacijente:
1. Ko od pacijenata moze da potrazi pomoc od BELhospice-a?
Onkolosti pacijenti u odmakloj fazi bolesti, kod kojih je iscrpljeno specificno onkolosko lecenje, kao i clanovi njihovih porodica, mogu da se obrate BELhospice-u i zatraze pomoc od nas.
2. Kako BELhospice pomaze pacijentima i porodici?
BELhospice raspolaze sa dva medicinska tima koji posecuju pacijente u bolnicama sa kojima BELhospice saradjuje, u kuci gde pacijent stanuje ili starackom domu. Lekar BELhospice-a obavlja pregled pacijenta, daje savete o terapiji i daljem lecenju, razgovara sa pacijentom i clanovima njegove porodice, i u dogovoru sa lekarom nadleznog Doma zdravlja, odredjuje tip terapije i sve sto je bitno za zbrinjavanje pacijenta. Po potrebi se u zbrinjavanje pacijenta i porodice ukljucuju i psiholog, socijalni radnik ili svesteno lice.
3. Kako pacijent ili porodica mogu da se obrate za pomoc?
Pacijent se moze javiti ili na preporuku lekara koji ga je lecio ili direktno na nas telefon 011 33 43 311. Takodje je moguce javiti se i putem e-maila office@belhospice.org
4. Da li BELhospice ima hospis tj bolnicu za smestaj
pacijenata?
BELhospice jos uvek nema mogucnosti za stacionarni smestaj pacijenata ali su planovi za realizaciju ovog projekta u toku.
5. Koliko kostaju usluge BELhospice-a?
Sve usluge koje BELhospice pruza pacijentima i porodici su potpuno besplatne! Osnovni principi hospis/palijativnog zbrinjavanja propisuju da usluge moraju da budu besplatne.
6. Sta je to palijativno zbrinjavanje?
Palijativno zbrinjavanje je aktivna i svebuhvatna briga o pacijentima koji boluju od teskih i neizlecivih bolesti, sto podrazumeva medicinsku kontrolu bola i drugih simptoma njihovih bolesti kao i psiholosku, socijalnu i duhovnu podrsku pacijentima i njihovim porodicama. Palijativno zbrinjavanje omogucava pacijentima da postignu najbolji moguci kvalitet zivota u poslednjim fazama njihovih bolesti. U zbrinjavanju ucestvuju timovi sastavljeni od profesionalaca razlicitih profila (lekari, medicinske sestre, socijalni radnici, psiholozi, svestenici) ali i obuceni volonteri.
7. Sta je to hospis?
Hospis je visoko specijalizovana ustanova koja u skladu sa definicijom palijativnog zbrinjavanja obezbedjuje najbolju mogucu brigu za pacijente. Hospis ne podrazumeva obavezno ustanovu u kojoj ce pacijenti boraviti vec podrazumeva nacin na koji se vodi briga o ovim pacijentima bez obzira da li su u kuci, bolnici, starackom domu ili u samom hospisu. Hospis nije azilna ustanova. U hospisima pacijenti najcesce borave 10 – 14 dana. Pacijenti ne dolaze u hospis da bi tu ostali do kraja svog zivota vec da se resi neki od teskih simptoma bolesti kao sto su npr. bol, mucnina, gusenje. Takodje hospis pruza psihosocijalnu i duhovnu podrsku pacijentu koji se nasao u teskoj situaciji, sa kojom ne moze sam da se izbori, ali pruza i mogucnost porodici da predahne. Obzirom na tezinu bolesti desava se da pacijenti u ovim ustanovama i umiru.
Odgovore na sva ostala pitanja mozete naci ovde.
NAJČEŠĆA PITANJA PACIJENATA:
Da li mogu da se kupam i tuširam?
Naravno. Kese i diskovi su vodootporni. Kada se kupate i tuširate, nosite Vašu kesu kao i obično. Ukoliko koristite kese za kolostomu sa filterom, tokom tuširanja ili kupanja filter zaštitite nalepnicom koja se nalazi u kutiji sa kesama. Ako idete na plivanje kesu ispraznite pre ulaska u vodu i nosite je ispod kupaćeg kostima. Voda ne može ući u stomu niti oštetiti sluzokožu creva. Nakon tuširanja kesu i disk obrišite peškirom. Ukoliko plivate u moru ili bazenu, nakon kupanja se istuširajte, presvucite i posušite disk i kesu.
Da li ću moći da se vratim na svoj posao?
U većini slučajeva pacijenti sa stomom se vraćaju na posao. Međutim dizanje teških predmeta i teški fizički rad nisu preporučljivi jer mogu da dovedu do nastanka parastomalne kile. Zbog toga ćete morati da potražite neki lakši posao o čemu se možete konsultovati sa svojim lekarom.
Da li mogu da putujem?
Nemojte se odricati putovanja. Ako se dobro osećate i snalazite sa priborom za stomu, i ako imate dovoljno vremena za pripremu, dužina putovanja i vrsta prevoza ne predstavlja nikakvu prepreku. Imajte pri sebi dovoljno pribora za stomu u slučaju da Vam se negde izgubi prtljag. Raspitajte se da li u odredištu Vašeg putovanja možete nabaviti pribor za negu stome. Savetujte se i sa Vašim lekarom, ukoliko putujete u zemlje gde se jede drugačije nego što ste navikli. Tako ćete izbeži eventualne komplikacije.
Šta će biti sa mojim društvenim životom?
Vaš društveni život vrlo brzo će se nastaviti tamo gde je i stao. Možete ići u kafiće, restorane, u pozorišta, bioskope i na ples čim se budete osećali spremni za to.
Šta je sa bavljenjem sportom i hobijima?
Kada se oporavite činjenica da imate stomu neće Vas sprečiti da uživate u sportu i u hobijima. Šetnja, vožnja bicikla, rad u bašti, jedrenje, plivanje, kao i veliki broj sportova i ostalih aktivnosti predstavljaju deo svakodnevnog života.Trebalo bi da izbegavate upražnjavanje nekih dinamičnih aktivnosti-kontaktnih sportova, kao što je fudbal, karate ili rvanje, jer je moguća povreda same stome.
Koliko puta se prazni u toku dana kesa kod ileostome?
Uglavnom zavisi od količine hrane koju ste uneli u toku dana. Po dosadašnjem iskustvu u kontaktu sa pacijentima trinaest do petnaest puta u toku dana se prazni kesa kod ileostome.
Zašto se kod ileostome koriste pasta i krema?
Krema se koristi kod već nastale komplikacije na koži usled štetnog delovanja agresivnog sadržaja iz ileostome. Nanosi se u tankom sloju na iritirani deo kože, sačekati petnaest minuta, a za to vreme gazom sakupljati sadržaj iz ileostome. Nakon toga preostale tragove kreme obrisati gazom tako da koža bude potpuno suva i onda postaviti disk.
Koliko se dugo može nositi disk?
Zavisi od pravilnog postavljanja diska , koze oko stome…. Diskovi namenjeni osetljivoj koži i nose se 3-4 dana.
Zašto ne koristiti benzin, jod ili alkohol?
Benzin, jod, alkohol ili neko drugo dezinfekciono sredstvo isušuju kožu koja postaje osetljivija te se mnogo brže stvaraju mehaničke iritacije izazvane odstranjivanjem diska sa kože.
OTKRIVANJE RAKA DEBELOG CREVA
Pacijenti sa tumorom debelog creva otkrivenim u pocetnom ili premalignom stadijumu (stadijum bez prisustva zlocudnih celija raka, ali ako se ceka, velika je verovatnoca da ce se pojaviti) mogu mnogo uspešnije biti tretirani manje invazivnim metodama, kao što su lokalne ekscizije (lokalno isecanje tumora) ili kolonoskopske polipektomije (isecanje tumora creva kroz instrument koji se zove kolonoskop, pod kontrolom oka) , koje skracuju boravak u bolnici i isključuju skupe procedure kao što su ponovne hirurške intervencije, hemio i radioterapija.
U modernim evropskim i svetskim državama establiran je program redovnog pregleda rizicnih grupa jednom godišnje (tzv. Skrining program) i, u slučaju postojanja sumnjivih promena, daljih pregleda i tretiranja u ranom stadijumu, kada su šanse za izlečenjem najvece. Nažalost, kod nas veliki broj pacijenata dolazi u poodmaklom stadijumu, kada radikalno lecenje nije moguce, već se mora pribeci palijativnim procedurama (operativni zahvati kojima se samo delimično uklanja tkivo raka), da bi se inicijalno olakšao život ovih bolesnika.
Otkrivanje kolorektalnog karcinoma u ranom stadijumu od krucijalnog je značaja za lečenje, kako zbog mogućnosti izlečenja i sprečavanja pojave lokalnog recidiva (ponovno pojavljivanje tumora na istom mestu) i/ili udaljenih metastaza, tako i zbog ocuvanja seksualnih i urinarnih funkcija bolesnika i očuvanja kvaliteta života.
Ako imate 50 ili više godina, podvrgavanje skrining testu može da vam spase život:
– Kolorektalni karcinom (rak debelog i završnog creva) obicno nastaje od polipa u kolonu i rektumu. Polip je patološka izraslina u lumenu creva, tj. nenormalna izraslina u šupljini creva.
– Vremenom neki polipi mogu da postanu karcinomi.
– Skrinig testovima polipi se mogu otkriti i potom odstraniti pre nego što postanu karcinomi.
– Skrining testovima se, takode, može otkriti i kolorektalni karcinom u ranoj fazi, kada postoji dobra šansa za izlečenje.
U “skriningu” za kolorektalne polipe/karcinom koristi se nekoliko razlicitih testova. Obicno se koriste zasebno, mada se ponekad mogu kombinovati. Test na nevidljivo postojanje krvi u stolici (Fecal Occult Blood Test – FOBT) Ovaj pregled pacijent sprovodi sam, kod kuce. Na test karticu se stavljaju uzorci stolice, koja se nakon toga nosi lekaru, na tumacenje rezultata testa. Ovim testom se otkriva da li u stolici postoje tragovi krvi, koji mogu ukazati na postojanje eventualnog tumora/polipa. Ovakav test je prihvatljiv za veliki deo populacije zbog diskrecije i obavljanja u privatnosti sopstvenog doma. Neophodno je pomenuti da ovaj test zahteva po uzorak iz tri uzastopne stolice i da je neophodna priprema za izvodenje ovog testa, koja podrazumeva pridržavanje bele dijete tri dana pre i u toku testiranja, da se ne bi dobili lažno pozitivni rezultati. Ova dijeta podrazumeva konsumiranje što više voca, izbegavanje crvenog mesa i preparata koji sadrže vitamin C. Najidealnija bi bila ishrana bazirana na hlebu i mlecnim proizvodima. Test se ne može izvoditi za vreme menstrualnog krvavljenja, kao i ukoliko osoba ima proliv. Treba sacekati da se stolice normalizuju i menstruacija prestane, pa poceti testiranje.
Fizikalni pregled
Ukoliko postoje tegobe, lekar je dužan da izvrši fizikalni pregled pacijenta koji podrazumeva inspekciju (pregled bolesnika culom vida) i digitalni pregled anusa i krajnjeg dela rektuma (rektalni tuše). Fleksibilna/rigidna sigmoidoskopija Ovakva vrsta pregleda sprovodi se savitljivim ili cvrstim instrumentom, koji lekar kroz anus plasira u rektum i tako proverava da li postoje polipi/tumor u rektumu ili donjoj trecini kolona. Eventualno pronadeni polipi se ovim putem mogu i odstraniti. Kolonoskopija Kolonoskopija je savremena dijagnosticka metoda kojom se direktno, pod kontrolom oka, može ispitati celo debelo crevo. Ova procedura se izvodi pomocu kolonoskopa, savitljivog sterilisanog instrumenta širine prsta koji, zahvaljujuci svojoj savitljivosti i optickim vlaknima, omogucava siguran i precizan pregled celog debelog creva. Irigografija sa dvostrukim kontrastom Tokom ovog pregleda, kroz anus se u kolon ubacije kontrastno sredstvo (barijumska kaša), koje lekaru specijalisti tokom pregleda pod rentgenskim snimanjem omogucava uvid u stanje debelog creva i postojanje eventualnih polipa/karcinoma i drugih abnormalnosti.
Zapamtite da je ugradnja stome operacija koja Vam spašava život.
Naviknite se na nov način života i korak po korak ponovo osvajajte svoju slobodu i slobodu svojih najmilijih. Obratite se Društvu pacijenata da biste dobili stručnu pomoć i neophodne savete vezane za negu stome i nabavku pomagala. Možete nam se sa pitanjima obratiti i putem e-maila na strani kontakti.
Nekoliko osnovnih i korisnih saveta možete naći i na ovoj stranici.
KOLONOSKOPIJA
Promene debelog creva se danas vrlo jednostavno otkrivaju. Zbog toga karcinom debelog creva spada u karcinome koje je najlakše otkriti i izlečiti.
Ukoliko se dijagnoza ove bolesti postavi u ranoj fazi, hiruškim lečenjem se postiže potpuno izlečenje.
Na žalost, karcinom debelog creva i dan danas spada u jedno od najčešćih smrtonosnih malignih oboljenja. Razloge treba tražiti u neprimenjivanju savremenih načina skrininga i dijagnostike, kako među opštom populacijom starijom od 40. god. koja nema nikakve zdravstvene probleme, tako i među pacijentima sa simptomima oboljenja debelog creva.
ŠTA JE KOLONOSKOPIJA
Kolonoskopija je nesumnjivo “zlatni standard” u dijagnostici debelog creva.
Uz pomoć kamere koja se nalazi na vrhu specijalnog savitljivog creva, detaljno se pregleda unutrašnja površina celog debelog creva do završnog dela tankog creva (oko 1,5m). Na ovaj način moguće je uočiti i najmanje promene na sluzokoži.
Pregled je neugodan ukoliko se radi bez anestezije, dok je uz laku intravensku anesteziju prilično komforan.
KADA SE RADI KOLONOSKOPIJA?
1. kao preventivni pregled posle 40. god. života
· rano otkrivanje premalignih promena debelog creva, npr. polipa koje obavezno treba ukloniti da bi se sprečio njihov razvoj u malignu bolest
· rano otkrivanje malignih promena (raka) debelog creva
2. u sledećim situacijama:
· krvarenje iz debelog creva
· neobjašnjivi/hronični/česti bolovi u trbuhu
· promene u pražnjenju stolice (smenjivanje prolivaste i čvrste stolice)
· anemija (loša krvna slika)
· malaksalost
· gubitak apetita i telesne težine
· pozitivan FOBT (Hemokult) test na skriveno (okultno) krvarenje iz stolice
· ranije dijagnostikovan polip ili rak debelog creva
· rak debelog creva u porodici
Uvek treba imati na umu da hemoroidi (najčešći razlog krvarenja iz debelog creva) mogu postojati zajedno sa polipom ili malignim promenama. Zato svako krvarenje iz debelog crevatreba ispitati kolonoskopom.
ŠTA SE OTKRIVA KOLONOSKOPIJOM?
· uzroci krvarenja iz debelog creva
· upalni procesi
· divertikulumi ( izrasline)
· polipi
· ulceracije
· dobroćudni tumori
· zloćudni tumori (rak debelog creva)
U toku kolonoskopije, ukoliko se uoči neka sumnjiva promena na sluzokoži debelog creva,obavezno se uradi BIOPSIJA tj. uzima se tkivo promene koje se šalje na patohistološki pregled.
Na patohistološkom pregledu uzorkovano tkivo se pregleda pod mikroskopom, čime se postavlja definitivna dijagnoza i određuje da li je potrebno dalje lečenje.
U zavisnosti od veličine promene, u toku kolonoskopije se može odstraniti i cela promena.
PRIPREMA ZA KOLONOSKOPIJU
Priprema podrazumeva čišćenje debelog creva od crevnog sadržaja, dan pre intervencije.
– dan pre intervencije ne smete jesti čvrstu hranu i piti napitke crvene boje
– lek koji po našem savetu kupite u apoteci (najčešće je to Fortrans) i po uputstvu popijete (u zavisnosti od termina intervencije), dovešće do učestalih prolivastih stolica, čiji je krajnji rezultat očišćeno debelo crevo.
– dan pre i na sam dan do 4 sata pre intervencije, poželjno je da unosite dosta tečnosti (vode, čaja, bistrih supa).
– ukoliko uzimate neke lekove (posebno Aspirin, Brufen, Diklofen , Sintrom, Sinkum, Plavix), u periodu od dve nedelje pre intervencije obavestite svog lekara da se spremate zakolonoskopiju.
– potrebno je uraditi laboratorijske analize: kompletna krvna slika, osnovne biohemijske analize sa faktorima koagulacije, krvna grupa
– internistički pregled
– pred samu intervenciju kod će anesteziolog uraditi klinički pregled sa EKG-om.
Neophodno je da debelo crevo tokom kolonoskopije bude potpuno čisto, kako fekalije ne bi sakrile eventualnu promenu sluzokože. Stoga je potpuno jasno zbog čega se intervencija prekida u slučaju da doktor započne kolonoskopiju i uoči da debelo crevo nije dobro očišćeno.
KAKAV JE OPORAVAK POSLE INTERVENCIJE?
– mogu se javiti blagi bolovi i osećaj nadutosti trbuha zbog ubacivanja vazduha u crevo, ali sa izbacivanjem gasova to prođe
– bolnicu napuštate sat-dva posle intervencije
KOJE SU KOMPLIKACIJE?
Kolonoskopija je bezbedna procedura i komplikacije su izuzetno retke, ali ipak može da dođe do:
- minimalnog krvarenja zbog biopsije ili ako je uklanjan polip
- povrede sluzokože creva
- tvrd i naduven stomak
- temperatura
- povraćanje
- alergije na lekove ordinirane tokom anestezije
Preporuke pacijentima u toku zračne terapije
Autor: V.r.t. Jovan Stevanović
Uvod:Viši radiološki tehničari radioterapije u cilju što boljeg informisanja pacijenata o zračnoj terapiji i ponašanju tokom zračenja su pripremili ovu brošuru.
Put od konzilijuma do početka zračne terapije
Odlukom konzilijuma koji čine: hirurg-onkolog, medikalni onkolog (internista) i radijacioni onkolog-radioterapeut. a po potrebi i lekari drugih specijalnosti, upućeni ste na zračnu terapiju. Nakon završenog konzilijuma i donete odluke za sprovođenje zračne terapije, dolazite na šalter službe radioterapije svakog radnog dana od 11-13h, gde Vam se zakazuje prvi razgovor sa nadležnim radioterapeutom. U okviru tog razgovora se zakazuje niz priprema i procedura za zračnu terapiju (izrada imobilizacionog kartona, određivanje položaja tokom zračenja i po potrebi terapijski CT pregled) , koji omogućavaju da zračni tretman bude maksimalno efikasan. U tim procedurama pored Vašeg lekara učestvuju medicinski fizičari i viši radiološki tehničari radioterapije. Planiranje zračne terapije koje je deo procedura, može zahtevati više poseta Vašem lekaru zbog složenosti same procedure. Za svakog pacijenta se posebno pravi plan lečenja, prema vrsti tumora, njegovoj lokalizaciji i proširenosti. Tokom prvog razgovora od vašeg lekara dobićete informaciju o trajanju zračnog tretmana, svakodnevno 5 dana u nedelji (ponedeljak-petak), osim vikendom, ukupnom broju seansi, kao i neželjnim efektima koji se mogu javiti tokom tretmana i kako ih sanirati. Po završetku procedura odlazite kući i čekate poziv za početak zračenja.
Početak zračenja – Na prvoj zračnoj seansi dobićete informaciju o terminu u koji ćete dolaziti tokom zračenja.
Pravila ponašanja u toku zračne terapije
Privatnost
Viši radiološki tehničar će vas uputiti u slobodnu kabinu za presvlačenje, gde ćete sačekati da pacijent koji je bio pre Vas na zračenju, napusti tretmansku prostoriju (bunker) i uđe u svoju kabinu za presvlačenje. I time ćete ispoštovati PRIVATNOST ostalih pacijenata.
Sprovođenje zračenja
Viši Radiološki tehničar Vas postavlja u položaj za zračenje, koji je u vašem slučaju određen od strane nadležnog doktora. U toku zračenja aparat proizvodi različite zvuke, što ne treba da vas uznemiruje jer su oni kompjuterski kontrolisani. Nakon nameštanja potrebno je da ostanete nepomični u toku zračenja.Radiološki tehničar Vas ostavlja i odlazi u prostoriju gde se nalazi komandni uređaj. Od tog momenta Vas posmatra na monitoru preko kamera koje su postavljene unutar bunkera, i može sa Vama da komunicira preko interfona (audio uređaja).
Kontrole
Za vreme lečenja jednom nedeljno u terminu koji je za to predviđen, javljate se vašem doktoru na kontrolu da bi pratio Vaš tok lečenja. Ukoliko između zakazanih kontrola imate neke tegobe, spomenite radiološkom tehničaru, da bi po potrebi obavestio lekara.
Lična higijena
U toku zračenja sa sobom nosite peškir na koji ćete da legnete. Redovno održavajte higijenu tokom celog zračnog tretmana. Kod tuširanja, zračeni deo i delove gde se nalaze krstići ili obeleženo zračno polje ne trljajte sapunicom i prilikom sušenja tapkajte peškirom na tim mestima, vodeći računa da ne obrišete oznake koje su Vam ucrtane. Predele koji se zrače možete mazati samo preparatima koje Vam je preporučio Vaš lekar.
Ishrana
O ishrani razgovarajte sa vašim radioterapeutom, jer Vas on najbolje može posavetovati o režimu ishrane. Po završenoj dnevnoj zračnoj terapiji Vi ne zračite i niste opasni po osobe u vašoj okolini (decu, porodicu, prijatelje).
Normalno nastavljate sa svojim dnevnim aktivnostima:
– Vozite se gradskim prevozom
– Idete u kupovinu
– Radite sa električnim uređajima
– Družite se sa ljudima i decom iz Vaše okoline
Ukoliko imate još nekih nedoumica u vezi zračne terapije možete se obratiti i Odeljenju za obrazovanje koje postoji u okviru Instuta za onkologiju i radiologiju Srbije.
MOLIMO VAS ZA RAZUMEVANJE I STRPLJENJE DOK ČEKATE NA SVOJU ZRAČNU TERAPIJU! HVALA!
Dehidracija kod osoba sa stomom/pouchem/IBD
Voda je najvažniji element za sva živa bića u, na i iznad Zemlje. Tijelo odraslog čovjeka sadrži oko 60% vode. Dovoljan unos tekućine u organizam je važan za svaku pojedinu funkciju u ljudskom tijelu. Pomaže kod budnosti, poboljšava koncentraciju i od vitalnog je značaja za sve aspekte zdravlja i općenite dobrobiti za organizam.
Hidracija podrazumijeva dovoljan unos tekućine u organizam na dnevnoj bazi, dok dehidracija znači upravo suprotni, odnosno da organizam nije opskrbljen dovoljnom količinom tekućine. Od iznimne je važnosti svakodnevno konzumirati određenu količinu tekućine.
Dehidracija može biti blaga, ona se obično nadomješta unosom izgubljene tekućine i elektrolita; umjerena, koja može dovesti do oštećenja bubrega te stvaranje bubrežnih kamenaca i obično se može nadomjestiti unosom tekućine i elektrolita; te teška dehidracija koja se smatra ozbiljnim zdravstvenim problemom i zbog toga zahtjeva hitan tretman, a ponekad može rezultirati i bolničkim tretiranjem dehidracije.
Tijekom dana kroz razne svakodnevne radnje gubimo tjelesnu tekućinu i to znojenjem, suzama, vlagom prilikom disanja, urinom i stolicom, ali ju isto tako u normalnim uvjetima uspijevamo nadomjestiti hranom i pićem.
Prema mnogobrojnim istraživanjima koja su se provodila do danas, odraslom čovjeku je potrebno oko 2-3 litra tekućine dnevno. Ukupna količina tekućine koja je osobi potrebna ne mora nužno biti iz tekućine za piće, jer se dio te tekućine nalazi u hrani koju jedemo.
Hidracija organizma je mnogo više od dnevnog unosa tekućine. To je način za osigurati potrebnu količinu elektrolita koji su veoma bitni za zdravlje i koji su zaslužni za hidraciju organizma, posebno kalcij, magnezij, kalij i natrij.
Naši bubrezi zajedno s crijevima sudjeluju u kontroli razine tekućine u tijelu. U crijevima se odvija apsorpcija vode i elektrolita, a bubrezi reguliraju količinu koja će se izlučiti kroz urin. Ako se kojim slučajem veća količina tekućine izgubi zbog dijareje, tada postoji mogućnost da bubrezi neće biti u mogućnosti regulirati balans vode i elektrolita u organizmu, zbog čega će iste trebati nadomjestiti.
Nakon operacije crijeva i stvaranja sasvim novog organa na trbuhu, zvanog stoma, izloženi smo većem riziku od dehidracije. Rizik je veći ako se radi o ileostomi i nešto manji ako je riječ o kolostomi, zbog čega je veoma bitno pratiti potrebe svoga tijela, čak i više tijekom fizičke aktivnosti ili vježbanja, za vrijeme ljetnih vrućina ili povećanog pražnjenja sadržaja na stomu, posebno ukoliko se radi o vodenastom sadržaju.
Kod kolostome bitnu ulogu igra koji dio debelog crijeva je odstranjen i koliki postotak crijeva nedostaje, jer kod određenih osoba kolostoma se može ponašati kao i ileostoma i kod takvih osoba rizik je sličan kao kod ileostome.
Kod osoba kojima je odstranjeno debelo crijevo smanjena je mogućnost apsorpcije tekućine i elektrolita iz hrane, a ukoliko se na dnevnoj bazi na ileostomu prazni više od 1500 ml sadržaja tada je osoba izložena velikom riziku nastanka dehidracije.
Čak i kad se stoma potopi, a pražnjenje sadržaja iz crijeva preusmjeri na pouch, i dalje postoji mogućnost od dehidracije, jer isto kao kod ileostome, fali dio crijeva i postoji mogućnost nastanka smanjene apsorpcije tekućine iz hrane i pića koji se svakodnevno unose u organizam.
Osobama sa stomom/pouchem je itekako preporučljivo pratiti dnevni unos tekućine, paziti na simptome dehidracije kao i povremeno uzimati hidracijska sredstva uz prethodno savjetovanje sa svojim liječnikom.
Hidracijska sredstva mogu biti dobar izbor kod osoba koje imaju učestalo pražnjenje sadržaja na ileostomu/pouch ili skraćeno debelo crijevo, međutim, ponekad, i uz to možda će biti potrebno i uvesti promjene u samom unosu tekućine kako bi se izbjegla dehidracija iz razloga jer prevelik unos obične vode može isprati esencijalne soli iz tankog crijeva ravno u stoma vrećicu/pouch. Kako se voda najbolje apsorbira zajedno sa šećerom i soli, gubitak soli preko sadržaja koji se prazni na stomu može dovesti do dehidracije. Kako bi se potvrdilo ovakvo stanje, poželjno je razgovarati s liječnikom, te na osnovu činjenica utvrditi vrstu ishrane i unos vode.
Osim stome ili poucha i upalne bolesti crijeva sa sobom nose određene rizike dehidracije, zbog same etiologije bolesti.
Ipak, ako bolujete od ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti, ne mora nužno značiti da spadate u rizičnu skupinu. Vrlo vjerojatno je da ćete biti izloženi dehidraciji u vrijeme aktivne faze bolesti popraćene dijarejom, povišenom tjelesnom temperaturom i pojačanim tjelesnim znojenjem ili možda povraćanjem. Postoji mogućnost i da ćete osjećati mučninu i zbog toga ograničiti unos tekućine i hrane zbog čega se možete dovesti u opasnost od dehidracije.
Osim direktno povezanog rizika od dehidracije sa samom bolesti, možete biti izloženi dehidraciji ukoliko se zbog same bolesti razviju i neka dodatna stanja ili bolesti, poput gastroenteritisa, stomačne/crijevne infekcije koju uzrokuje virus ili bakterija, te trovanje hranom; patite od malapsorpcije žučne soli koja se može javiti zbog lokalizacije Crohnove bolesti u ileumu; kao i zbog korištenja diuretika zbog nekog drugog zdravstvenog problema ne nužno povezanog s upalnim bolestima crijeva.
Pazite i na dehidraciju ako ste zbog upalnih bolesti crijeva imali operacije bez izvođenja stome/poucha, odnosno ako vam je samo uklonjen dio crijeva te preostali dio ponovno spojen bez formiranja stome na trbušnoj stijenci ili poucha, a posebno ako zbog opsežnih i brojnih operacija patite od sindroma skraćenog crijeva.
Kako bi se otklonila dehidracije, tijelo se mora ponovno hidrirati. Kod blažih oblika biti će dovoljno povećati unos tekućine, vode i nezaslađenih biljnih čajeva, te elektrolita, ili odlučiti se na konzumaciju nekih hidracijskih preparata kojih ima kupiti bez liječničkog recepta.
Kod težih oblika vrlo vjerojatno će biti potrebno savjetovati se s liječnikom te stanje dehidracije bolnički otkloniti i pod nadzorom liječnika.
Bitno je na vrijeme prepoznati i otkloniti simptome koji upućuju na dehidraciju, a koji mogu biti: žeđ, suha usta, glavobolja, tamnija boja urina, smanjeno lučenje urina, umor i nedostatak energije, mučnina, nizak krvni pritisak i vrtoglavica, grčevi i loša koncentracija, te ukoliko je potrebno na vrijeme se obratiti svom liječniku ili hitnoj medicinskoj pomoći.
I L E O S T O M A
Reč ILEOSTOMA potiče od dve grčke reči “ILEUM” (završni deo tankog creva) i “STOMA” (otvor).
ILEOSTOMA nastaje kad se zdravi deo tankog creva izvede na površinu stomaka gde se fiksira i na taj način formira otvor za eliminisanje sadržaja.
PRIVREMENA (par meseci)
STALNA (do kraja života).
Imamo primera gde pacijent ima privremenu STOMU, ali on se opredeljuje za stalnu. Obrazloženje da se navikao na “kesu” i neće ponovo na operaciju. Obično se izvodi sa DESNE strane mada može doći do odstupanja po proceni hirurga. Sadržaj koji se izlučuje u kesu je tečan, kašast, obilan i po svojoj prirodi prilično agresivan. Pacijent može imati više stolica u toku dana .
Iz iskustva možemo reći da je režim ILEOSTOME različit, NE POSTOJI JEDINSTVEN OBRAZAC odnosno drugačije funkcioniše kod pojedinih pacijenata. Pojedini pacijenti mogu da jedu kupus, pasulj, beli luk dok kod nekih pacijenata to izaziva nadimanje, te ga jedu u manjim količinama ili ga uopšte ne jedu. Potrebno je uneti 2-3l tečnosti. Često dolazi do gubitka elektrolita (kalijum,kalcijum,natrijum…) pa ih treba kontrolisati. Potrebno je uneti veću količinu soli (12-15g) od normalne-9g. Dijeta sa malom količinom soli se ne savetuje. Do zatvora mogu dovesti: mali unos tečnosti, mali unos soli, hrana nije dobro usitnjena i prebrzo žvakana, nervoza, umor, stres…
K O L O S T O M A
Reč KOLOSTOMA potiče od dve grčke reči “KOLON” (debelo crevo) i “STOMA” (otvor). Nastaje kad se otvoreni kraj debelog creva izvuče na površinu stomaka i tu se fiksira kako bi se formirao novi otvor za izbacivanje sadržaja iz creva. Zavisno od vremena trajanja može biti:
PRIVREMENA (par meseci),
STALNA (do kraja života).
Često imamo primer da pacijent ima privremenu stomu ali se ipak opredeljuje za stalnu. Obrazloženje da se navikao na “kesu” i nema snage da ponovo ide na operaciju…
Obično se izvodi sa LEVE strane stomaka mada može po proceni hirurga doći do odstupanja. STOMA- nema nerve i mišice tako da ne možemo kontrolisati sadržaj -stolicu. Ako je izvedena na LEVOJ strani tada veći deo creva funkcioniše i formira se čvrsta stolica. Obično je jedna u toku dana. Ako je izvedena na DESNOJ strani stomaka tada je sadržaj prilično redak i obilan. Obično je više stolica u toku dana. Iz iskustva možemo reći da KOLOSTOMA različito funkcionise kod pojedinih pacijenata. Nema jedinstvenog obrasca-baš zbog razlike u metabolizmu… Nakon operacije prvi formiran sadržaj iz STOME je najcešce tečan. Zato se kasnije u ishrani preporučuje da se uzimaju mekinje, jer bubrenjem upija tečnost pa sadržaj postaje gušci. Međutim ne treba preterivati sa njihovom upotrebom (dovoljne su 2 kašicice 1-2 puta dnevno u kombinaciji sa jogurtom, sokom) jer u većoj količini mogu dovesti do grčeva, gasova i izlučivanja veće količine sadržaja iz stome. PIVO dovodi do bržeg pražnjenja creva i tečnije stolice. Ako hoćete da ublažite možete pre piva da uzmete određenu količinu mekinja. Neprijatni mirisi ili gasovi mogu se ublažiti ili otkloniti pomoću jogurta i surutke. Analgetici usporavaju rad creva pa mogu dovesti do zatvora. Ovaj problem možete u početku rešiti povećanim unosom voća i povrća, mekinjama, a ukoliko to ne uspe konsultujte se sa lekarom.
Problemi s kolostomom
Većina problema, ako se uvide na vreme, bezopasni su i lako rešivi. Kolostoma može biti uvučena prema unutra, pa je otežano lepljenje
diska-podloge. Za rešenje tog problema potražite u vašoj apoteci , specijalne konveksne diskove. Kolostoma se može izvući spolja više nego što je normalno (prolaps). Uz samu stomu se može pojaviti crevo-kila (hernija). U tom slučaju korisno je nošenje trbušnog pojasa. Od nedavno na insistiranje našeg udruženja napravljen je model, i fond ga refundira. Zahtevajte od vašeg apotekara da ga poruči. Sugestija (obeležite otvor gde vam odgovara i ,,Rudo,, će da ga realizuje. Kod težih slučajeva može biti potreban i hiruški zahvat. Lagano krvarenje, dok menjate kesu i čistite kožu, nije nešto o čemu biste trebali brinuti. Ali ipak trebate voditi brigu o vašoj kolostomi kako biste bili sigurni da je njezina boja u redu te da ne krvari prečesto. Na sreću takvu su problemi retki. Ako se ipak pojave, bolje se što pre javiti svome lekaru.
I R I G A C I J A
MOGU DA RADE SAMO PACIJENTI SA KOLOSTOMOM
U R O S T O M A
Potiče od dve grčke reči “URIN” I “STOMA” (otvor).
Formira se kada je neophodno preusmeriti tok urina iz bešike na neki drugi način.
Novi OTVOR-STOMA se formira od pozajmljenog dela tankog creva ili od uretera koji se izvodi na površinu stomaka. Pacijenti sa UROSTOMOM spadaju u grupu stomičara sa najvišim stepenom ograničenja jer kod njih ne postoji pauza između uriniranja. Urin izlazi spontano u kapima, a povremeno u mlazu tako da ti pacijenti moraju vrlo često u toalet -da bi ispraznili kesu. Vrlo čest problem su BAKTERIJE, odnosno urinarne infekcije, te preporučujemo čestu kontrolu urina. Da bi na neki način sprečili razmnožavanje bakterija potrebno je uzimati što više tečnosti, 2-3l, tako da količina izlučene mokraće bude od 1600-1800ml. Tako se sprečava i zaostajanje sluzi i kad god primetite da je mokraća gušća odmah povećajte unos tečnosti. I posebno čajeva -peršun, uvin, hibiskus…
ISKUSTVO – savetuje se povećan unos kalijuma (krompir, voće…). Piti voćne sokove bogate vitaminom C (500-1000mg) dnevno uz konsultaciju sa lekarom. Urin je obično bazan (alkalan) što doprinosi iritaciji kože, infekciji urinarnog trakta i pojavi kristala oko same STOME. Kristale koji su već stvoreni možete otkloniti razblaženim rastvorom sirćetne kiseline, 1 kašičica na čašu vode kojom se natopi parče gaze. Urin ima neprijatan miris ako se konzumira šargarepa, riba, začini, ali se može ublažiti uzimanjem jogurta, mleka, soka od ribizle, borovnice.
ISKUSTVO – obavezno tražite od izabranog lekara da Vam upiše na karton pravo prvenstva u čekaonici.
ISHRANA
Nakon operacije treba da prođe i nekoliko nedelja pre nego se uspostavi normalan rad creva -mada je sve individualno. Grčevi i bolovi u stomaku vremenom će nestati… Iz iskustva znamo da promena u težini dovodi do promene u veličini STOME, poželjno je da nakon oporavka održavate konstantnu telesnu težinu. Ako ž elite da oslabite činite to postepeno… Nedeljno ne bi trebalo da gubite više od 1kg kako bi se dala mogućnost koži, potkožnom tkivu i STOMI da se na adekvatan način prilagode promeni mase… Po izlasku iz bolnice treba upražnjavati više obroka, a količinski manjih. AKO ishranom želite da podstaknete pražnjenje creva jedan od načina je da UJUTRU pola sata pre doručka popijete veću količinu čaja (poželjno sa kašičicom meda -promeša se i pije) ISKUSTVO. Ovakav postupak dovodi do aktivnosti STOME, tada se i zameni kesa. Kod pojedinih pacijenata (kolostoma) nije potrebna druga zamena sve do večeri. Aktivnost STOME se smanjuje posle izbacivanja sadržaja. Poželjno je piti puno tečnosti 2,5-3 l dnevno; koristiti bareno povrće; makrobiotiku ,kuvano i dinstano pileće, juneće, teleće meso, ribu. Zbog kvalitetnog metabolizma poželjno je VOĆE uzimati pre podne. Treba ga ljuštiti ili ga konzumirati u vidu kompota. Jogurt je takođje poželjan za imunitet. Alkohol konzumirati samo u umerenim količinama.
IZBEGAVATI– gazirana pića i ruski čaj -jela sa zaprškom, dimljeno meso, mesne prerađevine, mahunasto povrće (pasulj, boranija, grašak, kupus, karfiol, krastavac…) ili konzumirati u vrlo malim količinama- što bi se reklo “da nas želja mine” ISKUSTVO– za pojačani imunitet -3 cveta čuvarkuće -sitno salmleti; ceo limun, sa korom, samleti, 1/2kg meda. Ovu masu pomešati . Držati u frižideru i uzimati 3 puta supenu kašiku u toku 24 sata.
ISKUSTVO– ako imate zatvor. izazvan (orasi, kukuruz, kokice, kiseli kupus, sušeno meso…) uveče potopite suve šljive u vodu. Ujutru popite tu vodu, a šjive pojedite…
ISKUSTVO– ako vam se stoma uvećala — pojeli ste nešto što je iritiralo Vašu stomu -prosto je nabubrila, žulja je otvor. Popijte šolju toplog mleka, ili čaj od nane… i mirujte, proći će jako brzo.
ISKUSTVO– izbegavajte pušenje (cigareta uzeta na prazan stomak izaziva dijareju -proliv) ISKUSTVO– za regulisanje gasova i neprijatnih mirisa koristite jogurt ili surutku
AKTIVNOSTI
Ustajati iz kreveta lagano oslanjajući se na lakat. Izbegavati podizanje i nošenje tereta. Ukoliko to nije moguće, teret treba da bude ujednačen (približno jednako opterećenje u levoj i desnoj ruci). Ako ne vodite računa postoji mogućnost da se pojavi ”KILA”. Poželjno je da nosite ELASTIČNI POJAS SA OTVOROM ZA STOMU (otvor se napravi prema položaju STOME.) dobija se na nalog uz mišljenje hirurga. Izlazite u lagane šetnje. Postepeno se vraćajte Vašim ranijim aktivnostima, hobiju, sportu….Odlazite na bazen, more. Kupajte se, disk se neće odlepiti. Posebno je za muškarce povoljno, bokserice tako da se STOMA ne primeti … ali i žene ne odustaju, nose čak i bikini.
ISKUSTVO– NAŠ član je “MIĆO -SELJAK, UDOVAC” mi ga iz milošte tako zovemo, a on se ne buni, čak mu i prija. On je poljoprivredni proizvođač.To znači da ceo dan provodi na imanju, a znate šta znači obrađivati zemlju i njene plodove prodavati. Tako svake srede lepo se ”dotera”- naš MIĆO i iz Ripnja dođe gradskim prevozom, sa punom korpom jagoda, trešanja, breskvi, grožđa) i obavezno popijemo po rakijicu ili vino, naravno NJEGOVU.
DOĐITE i UVERITE SE !!!!!
Tuširanje je moguće i više puta u toku dana. Posle tuširanja dobro obrisati disk sa peškirom i fenom za sušenje kose. Predviđeno je da disk traje 7 dana. Pri zameni diska kožu oko stome potrebno je obrisati sapunicom (dečjim sapunom); NIKAKO benzinom ili alkoholom. Kožu potom isprati mlakom vodom i dobro osušiti. Na stomu staviti tufer ili toalet papir da na čistu kožu ne bi izašao sadržaj iz stome iz razloga što je sama stoma sluzokoža bez mišica i nerava, tako da nemamo kontrolu stolice i urina. Ako je koža oko stome iritirana (crvena), potrebno je namazati je specijalnom pastom za iritiranu kožu oko stome. Tu utrljati laganim pokretima na kožu oko stome i ostaviti da deluje oko 20 minuta. Višak paste ukloniti toalet papirom, kako ne bi uticala na lepljivo svojstvo diska. Prsten na disku treba da bude veći par milimetara od stome.
Ukoliko na koži oko stome imate neravnine ili ožiljke, takođe postoji pasta koja se nanese vlažnim prstom, odstoji 1 minut, i zatim se na kožu lepi disk.
***********************************************************************************************************************************************************************
Kako se nositi sa rakom prema Džonu Hopkinsu?
GODINAMA SE LJUDIMA GOVORI DA JE HEMOTERAPIJA JEDINI NAČIN DA SE POKUŠA ( „POKUŠATI“ JE PRAVI IZRAZ) ELIMINACIJA RAKA. DŽON HOPKINS GOVORI DA POSTOJI I DRUGI NAČIN.
Kako se nositi sa rakom prema Džonu Hopkinsu?
1. Svaka osoba poseduje ćelije raka u svom organizmu. Ćelije raka se ne mogu identifikovati standardnim testovima, sve dotle dok ne
dostignu broj od nekoliko milijardi. Kada lekari kažu pacijentu da više nema malignih ćelija, posle terapije, to samo znači da se testom
ne mogu identifikovati ćelije raka, jer je njihov broj smanjen na nivo koji se ne može registrovati.
2. Ćelije raka se pojavljuju u životu svakog čoveka 6 do 10 puta.
3. Kada je imuni sistem čoveka dovoljno jak, ćelije raka se uništavaju i sprečava se njihovo umnožavanje.
4. Kada osoba ima rak to nagoveštava da je došlo do smanjenja hranjljivih materija. Razlozi se mogu tražiti u genetici, životnoj sredini, hrani ili načinu života.
5. Da bi se ovo smanjenje nadoknadilo, potrebno je promeniti ishranu kako bi se poboljšao imuni sistem.
6. Hemoterapija podrazumeva uništavanje ćelija raka, ali takođe uništavanje i zdravih ćelija u koštanoj srži i digestivnom traktu, a takođe može doći da oštećenja jetre, bubrega, srca, pluća i dr.
7. Zračenjem se, pored uništavanja ćelija raka, sagorevaju i oštećuju i zdrave ćelije i organi.
8. U početku se hemoterapijom ili zračenjem smanjuje veličina tumora. Međutim, daljom primenom hemoterapije i zračenja, nema više rezultata kod eliminacije tumora.
9. Kada u organizmu ima previše toksina nastalih hemoterapijom i zračenjem, imuni sistem je poljuljan ili uništen, što dovodi do toga da osoba postaje podložna raznim vrstama infekcija i drugim komplikacijama.
10. Hemoterapija i zračenje može da dovede do mutacije ćelija koje postaju rezistentne i teško ih je uništiti. Operacijom se takođe može
uzrokovati širenje ćelija raka.
11. Preporučuje se da ćelije raka ne treba hraniti i tako podsticati njihovo umnožavanje.
• Šećer hrani ćelije raka. Izbacite šećer i time ćete odstraniti vrlo značajnu hranu ćelijama raka. Zamene za šećer su takođe štetne. Bolje
su prirodne zamene u vidu meda ili melase, ali u vrlo malim količinama. Kuhinjska so poseduje štetne dodatke koji joj daju belu boju. Umesto nje preporučuju se Bragove amino-kiseline ili morska so.
• Mleko podstiče organizam da proizvodi sluz, pogotovo u digestivnom traktu. Sluz hrani ćelije raka. Izbacivanjem mleka i zamenom sa nezaslađenim soja mlekom, ćelije raka će „gladovati“
• Ćelije raka bujaju u kiselom okruženju. Mesna dijeta je kisela i bolje je jesti ribu i malo piletine nego junetinu i svinjetinu.. Meso takođe sadrži životinjske antibiotike, hormone rasta i parazite, koji su svi štetni, pogotovo za obolele od raka.
• Dijeta koja se sastoji od 80% svežeg povrća i sokova, žitarica, klica, jezgra i malo voća stvoriće alkalnu sredinu u organizmu. 20%
ishrane može biti kuvana hrana, uključujući pasulj. Sokovi od svežeg povrća proizvode žive enzime, koji se lako apsorbuju i dospevaju na
ćelijski nivo u roku od 15 minuta, čime se hrani i podstiče razvoj i rast zdravih ćelija. Da biste omogućili živim enzimima da stvaraju
zdrave ćelije, pokušajte da pijete sveže sokove od raznog povrća uključujući klice od pasulja. Jedite sirovo povrće 2 do 3 puta na dan. Enzimi se uništavaju na temperaturi od 40˚C.
• Izbegavajte kafu, čaj, čokoladu jer imaju visok nivo kofeina. Zeleni čaj je mnogo bolji i ima sastojke koji pomažu borbu protiv raka. Treba
piti ne zagađenu ili filtriranu vodu da bi se izbeglo kinzumiranje toksina i teških metala, koje sadrži voda iz slavine. Destilovana voda je kisela i treba je izbegavati.
12. Proteini iz mesa se teško vare i potrebno je mnogo enzima za varenje. Nesvarena hrana ostaje u utrobi i uzrokuje stvaranje dodatnih toksina.
13. Zidovi ćelija kancera prekriveni su otpornim proteinom. Uzdržavanjem od konzumiranja mesa oslobađa se više enzima, koji napadaju proteinske zidove ćelija raka i omogućavaju prodor odbrambenih ćelija koje uništavaju ćelije raka.
14. Neke materije podižu imuni sistem (IP6, flor, antioksidanti, vitamini, minerali EFA i dr.) i omogućavaju da odbrambene ćelije organizma uništavaju ćelije raka. Vitamin E omogućava ubijanje ćelija raka, što predstavlja normalnu reakciju organizma u uklanjanju oštećenih, nepoželjnih i nepotrebnih ćelija.
15. Rak je bolest uma. tela i duha. Aktivan i pozitivan um pomaže u savladavanju raka. Bes, netolerancija i gorčina stvaraju u telu stres i kiselost. Negujte duh ljubavi i praštanja. Naučite da se opustite i uživate u životu.
16. Ćelije raka ne napreduju u sredini sa puno kiseonika. Telesne vežbe i duboko disanje dopremaju više kiseonika do ćelija. Terapija kiseonikom obezbeđuje uništavanje ćelija raka.
MOLIM VAS PROČITAJTE I OVO:
1. Ne koristite plastičnu ambalažu
2. Ne zamrzavajte vodu u plastičnim flašama
3. Ne koristite plastične sudove u mikrotalasnoj rerni.
Džon Hopkins je ovo napisao u svojim novijim člancima. Ovo je takođe dostavljeno i Vojnom medicinskom centru Valter Rid. Hemijski element
Dioxin uzrokuje rak, posebno na dojci. Dioksin je visoko toksičan za ćelije našeg organizama. Zato ne zamrzavajte vodu u plastičnim flašama
jer se na taj način oslobađa dioksin iz plastike. Skoro je dr Edvard Fudžimoto, velnes menadžer u bolnici Kastl, govorio na televijiji o
zdravstvenim rizicima. Tada je govorio o dioksinu i njegovom štetnom dejstvu na ljude. Rekao je da ne smemo grejati hranu u mikrotalasnoj
pećnici u plastičnim sudovima. Ovo se pogotovo odnosi na hranu koja sadrži masnoće. On navodi da kombinacija masnoće, visoke temperature i
plastike oslobađa dioksin koji prodire u hranu i na kraju u ćelije organizma. Umesto plastike on preporučuje upotrebu stakla, kao što je
vatrostalno, pireks ili keramika, koji ne sadrže dioksin. Dakle, hrana koja je pakovana u plastiku, mora se izvaditi i podgrejati u nečem
drugom.
Papir se može koristiti ako znate od čega je izrađen. Ipak je najsigurnije koristiti vatrostalno staklo. On je takođe podsetio da su
neki restorani brze hrane zamenili plastičnu ambalažu sa papirnom. Dioksin je bio jedan od razloga. Takođe je podvukao da je plastična ambalaža jednako opasna i ako se koristi za poklapanje suda u kome se greje hrana u mikrotalasnoj
pećnici. Umesto plastike, upotrebite papir za pokrivanje hrane u mikrotalasnoj pećnici.
Regenerativna medicina
XXI vek počinje potpuno novom granom medicine – regenerativnom medicinom. Reč je o lečenju matičnim ćelijama. Matične ćelije (eng.- stem cells) predstavljaju osnovne ćelije ljudskog organizma. To su bazne ćelije koje se nalaze u početnom stadijumu razvoja embriona. One su
multipotentne osnovne ćelije iz kojih se u toku razvoja ljudskog organizma formiraju sve vrste ćelija. I posle rođenja u organizmu se
nastavlja stvaranje matičnih ćelija, koje služe za obnovu oštećenih tkiva u toku života. To su adultne (odrasle) matične ćelije. One se
mogu dobiti iz krvi posteljice i pupčanika, kostne srži i periferne krvi. Činjenice o matičnim ćelijama su naučnicima odavno poznate, ali
se tek poslednjih decenija one koriste za raznovrsne tretmane i lečenja. Ovaj napredak medicine je omogućen razvojem tehnologija za
bezbedne procese izdvajanja, zamrzavanja, odmrzavanja i aplikacija. Iz godine u godinu šire se mogućnosti i značaj upotrebe matičnih
ćelija. Istraživači, privrednici i političari u brojnim zemljama širom sveta, sve više pažnje poklanjaju velikom potencijalu adultnih
matičnih ćelija izdvojenih iz krvi pupčane vrpce i njihovoj regenerativnoj moći.
Danas se već oko 75 raznih bolesti tretira adultnim matičnim ćelijama izdvojenim iz krvi pupčane vrpce. Tretiraju se bolesti krvi
(leukemije), imunološke bolesti, bolesti centralnog nervnog sistema i metaboličke bolesti. Neke od ovih bolesti se mogu izlečiti matičnim
ćelijama, a kod drugih se može poboljšati stanje pacijenta tretmanom matičnim ćelijama. Iz adultnih matičnih ćelija se mogu stvoriti tkiva
jetre, pankreasa, krvnih sudova, rožnjače… Trenutno se u čitavom svetu intenzivno radi na razvoju kliničke aplikacije ovako stvorenih
ćelija. Već sada se na univerzitetu u Njukastlu koriste tkiva dobijena iz adultnih matičnih ćelija za ispitivanje dejstva lekova na ljudski organizam.
Prikupljane matičnih ćelija iz krvi pupčanika je bezbolan i bezopasan postupak, a u tom postupku ne postoji ni jedna etička dilema. Danas je
upotreba ovih ćelija najzastupljenija u SAD, Australiji i Aziji. Japan je prva zemlja u kojoj je 2004. godine bilo više transplantacija
matičnih ćelija iz pupčanika nego iz kostne srži. Prva transplantacija matičnih ćelija izdvojenih iz krvi pupčane vrpce
izvršena je 1970. godine u SAD. 2008. godine u čitavom svetu 10.000 pacijenata je tretirano matičnim ćelijama iz krvi pupčanika.
CILJEVI REGENERATIVNE MEDICINE
1. Upotreba matičnih ćelija za biotehnološku, farmaceutsku i medicinsku aplikaciju
2. Osposobljavanje sledeće generacije naučnika za inženjering tkiva, ćelijske terapije i regenerativne medicine
3. Utvrđivanje naučnih metoda i aplikacija matičnih ćelija i razmena iskustava i rezultata istraživanja
4. Učiniti rezultate istraživanja široko dostupnim za naučnu i medicinsku javnost, kao i opštu populaciju radi korišćenja napretka
regenerativne medicine i ćelijske terapije. Trenutni razvojni projekti na primeni matičnih ćelija u svetskim
istraživačkim centrima.
• Obnova nervnog tkiva posle moždanog udara
• Stvaranje tkiva pankreasa sposobnog za produkciju insulina
• Obnova srčanog mišića posle infarkta
• Stvaranje epitelijalnog tkiva za omogućavanje tretmana povređene kornee
• Stvaranje tkiva hrskavice, kosti, tetiva i krvnih sudova za ortopedske aplikacije
2005. godine Profesor McGuckin i Dr Forraz dokazali su postojanje pluripotentnih ćelija iz krvi pupčane vrpce. Ova grupa matičnih ćelija
ima sličan profil kao embrionalne matične ćelije. One su nazvane “ćelije iz krvi pupčanika slične embrionalnim matičnim ćelijama”
(cordblood-derived-embionic-
dalja istraživanja.
2005. i 2006. godine Profesor McGuckin je objavio drugi veoma važan rezultat: prvi je stvorio trodimenzionalnu mini-jetru iz ćelija krvi
pupčanika. Mada se ćelije u ljudskom telu razvijaju u tri dimenzije, to je veoma teško izvesti u laboratorijskim uslovima. Da bi to postigao, njegov tim je sarađivao sa američkom svemirskom agencijom (NASA) koja je obezbedila bioreaktor. Ovo je rezultiralo mogućnošću
stvaranja tkiva koje će moći da služi za kliničku aplikaciju u budućnosti.
2007.godine tim Profesora McGuckin-a je objavio rad koji dokazuje mogućnost proizvodnje insulina iz matičnih ćelija. Ovo je važan korak u istraživanju dijabetesa.
***********************************************************************************************************************************************************************
Promjenom navika do zdravlja
NAVIKE, NAVIKE, NAVIKE…
Moram Vam vrlo odlučno reći da su gotovo u svim zdravstvenim problemima krive naše NAVIKE.
Navike u higijeni, prehrani, vremenu lijeganja, odmaranja, pijenju vode, kave, pušenju, odnosu sa drugim ljudima, u odnosu sa Stvoriteljem i mnogo toga.
U svemu tome tražimo izgovore kako navike nebi trebali mijenjati, a često mnogi ljudi zbog loših navika “plate” i životom.
Najveći problem pak leži u tome, da nas nitko u životu niti ne uči kako se pravilno hraniti i sve gore spomenuto. Istinito i pogubno je
da gotovo nikome nije stalo do sustavne preventive, kao da se jedva čeka da netko oboli.
Velika odgovornost za zdrav život je prepuštena svakom pojedincu zasebno.
O navikama ćemo još puno pisati, a Vi se svakako možete javiti sa konkretnim problemima i rado ćemo Vam dati savjet.
Za sada je predstavljen vrlo važan savjet za jedan, po meni najvažniji organ u ljudskom tijelu Jetru.
Napomena: Jetru ne možete čistiti ako se u njoj nalaze paraziti, pa Vas molim da dobrodušno ne djelite savjete i recepte za čišćenje
jetre. Mora se prvo utvrditi da li u jetri ima parazita ili odraditi nekoliko metoda antiparazitnih programa.
Čišćenje jetre
Čistite svoju jetru dva puta godišnje. Idealno bi bilo da provedete neki od anti-parazitnih programa. Najbolje je napraviti dijagnostiku i utvrditi prisutnost parazita u tijelu.
Za čišćenje jetre trebate:
– 4 pune žličice gorke soli (cca. 50 g)
– 100 – 150 ml hladno prešanog, nerafiniranog maslinovog ulja.
– 2 naranđasta – crvena grejpa (cca. 150 ml).
– staklenku (ili dvije) od 1 lit.
– veliku slamčicu da lakše popijete napitak
Odaberite dan, npr. subotu za čišćenje, tako da se možete odmarati sljedećeg dana.
Ne uzimajte nikakve lijekove, vitamine ili druge tablete koji nisu neophodni; oni mogu spriječiti uspjeh.
Jedite dijetalni doručak i ručak (najbolje voće), bez masti, putra, ili mlijeka. Jedite pečeni krumpir bez masti (na vodi), kuhani slani
krumpir, povrće, variva, spremite uz dodatak samo soli, bez drugih začina. To dozvoljava žući da se napuni i stvori pritisak u jetri.
Veći pritisak znači više izbačenog kamenja. Ne nasjedajte pričama da će kamenje zatvoriti ili blokirati žučne kanale.
14,00 sati. Nemojte jesti, niti piti poslije 14,00 sati. Ako prekršite ovo pravilo mogli bi se osjećati iznimno loše i imati proljev već
prvog dana. Pripremite svoju gorku sol. Izmiješajte 4 žlice soli u 6 dcl vode u staklenci. Ta je količina dovoljna za 4 obroka po 1,5 dcl.
16,00 sati – popijte prvi obrok, 150 ml gorke soli. Tekućini možete dodati 1/8 žličice vitamina C u prahu zbog boljeg okusa. Izvadite maslinovo ulje i grejp da se ugriju.
20,00 sati. Ponovo popijte 150 ml gorke soli. Niste jeli od 14,00 sati, ali se nećete osjećati gladnim. Pripremite se za spavanje.
Točnost je važna za uspjeh, nemojte kasniti ili uraniti više od 10 minuta.
21,45 sati. 100 – 150 ml maslinovog ulja ulijte u posudu od 0,50 lit. Istisnite grejp i uklonite meso grejpa. Morate imati 3/4 čaše soka grejpa (cca.150 ml). Sok dodajte u staklenku sa maslinovim uljem, zatvorite poklopcem i dobro promućkajte dok sadržaj ne postane vodenast. Pazite na vrijeme, ne kasnite više od 10 min.
22,00 sata.Popijte napitak koji ste pripremili obavezno stojeći, ne sjedeći. Dobro je da sve popijete u roku 5 minuta. Zatim, odmah lezite.
Ako ne legnete odmah kamenje može ostati unutra. Što prije legnete, više kamenja će izaći iz vas. Legnite na leđa ili lijevu boćnu stranu,
a glavu oslonite na malo viši jastuk. Budite savršeno mirni u tom položaju 20 minuta. A zatim spavajte.
Slijedeće jutro. Nakon buđenja (ne prije 6 sati) uzmite treću dozu gorke soli. Odmah se vratite natrag u krevet. Početak proljeva.
2 sata kasnije. Uzmite četvrtu, zadnju dozu od 150 ml gorke soli i ponovo se vratite natrag u krevet, ako vam probava dozvoli.
2 sata kasnije možete jesti. Započnite sa prirodnim voćnim sokom. Nakon pola sata pojedite malo voća. Još sat kasnije možete jesti
normalnu, ali lakšu hranu (juhu, povrće, kuhanu piletinu isl.). Do večere bi se trebali osjećati oporavljeno.
Ujutro očekujte proljev (ako se niste pridržavali uputa o hrani do 14 sati, očekujte proljev već prvog dana). Upotrijebite bateriju da
vidite žučno kamenje u WC školjki. Ono je žuto zelene boje i plutat će na površini jer ima kolesterol u sebi. Grubo ih prebrojite. Mora ih
biti oko 2000 da bi čišćenje bilo uspješno i da bi se riješili alergija ili bolova u leđima. Ako bi se simptomi ponovili, to znači da
je ostalo još nečistoća u jetri pa možemo za dva – tri tjedna ponoviti čišćenje. Ali nikada ne radite čišćenje dok ste bolesni i dok IMATE
PARAZITA U JETRI. Ponekad su žućni kanali puni kristala kolesterola koji se nisu pretvorili u kamenčiće. Njih vidimo u školjci kako plutaju na površini kao slamčice, mogu biti žućkasto-smeđe boje zadržavajući uz sebe milijune malih bijelih kristala. Njih se isto moramo riješiti, jer se kasnije pretvore u kamence.
BLAGODATI LIMUNA
Limuns (citrus) je čudotvoran proizvod za ubijanje kancerogenih stanica. Snažniji je 10.000 (deset tisuća) puta od kemoterapije. Ukus mu je ugodan i ne stvara one strašne posljedice kao kemoterapija.
Zašto mi ovo saznajemo tek sada?
Zato što postoje laboratoriji koji su zainteresirani za proizvodnju jedne sintetičke verzije koja će im donijeti ogromnu zaradu. Koliko
ljudi umire dok se ljubomorno čuva ova tajna, da ne bi bili pogođeni multimilijunaši velikih korporacija.
Ako imate mogućnosti, zasadite limunovo drvo na terasi ili u vrtu.
Kao što znate, stablo limuna je nisko ne zauzima mnogo prostora i poznato je po svojim raznolikim plodovima. Limun možete uzimati na razne načine: možete jesti plod, cijediti ga i spravljati razna pića i kolače. Pripisuju mu se razna svojstva, ali najpovoljniji efekt ima na ciste i tumore.
Ova biljka je dokazani lijek protiv svih tipova raka.
Smatra se također da je on antimikrobski agens širokog spektra protiv bakterijskih infekcija i gljivica, da je efikasan protiv internih parazita i crijeva, da regulira veoma visoki krvni tlak i živčane poremećaje i djeluje antidepresivno. Sastojci ove biljke pokazali su da djeluju 10.000 (deset tisuća) puta bolje od Adiamicina, kemoterapeutske droge za usporavanje rasta
kanceroznih stanica. Ono što je još iznenađujuće da limun uništava kancerogene stanice, a ne utiče na zdrave stanice.
Izvor ove informacije je fascinantan jer potiče od jednog od najvećih proizvođača lijekova na svijetu koji tvrdi da poslije više od 20
godina rada u laboratoriju, limun uništava maligne stanice u dvanaest vrsta raka, među kojima je rak debelog crijeva, dojke, prostate, pluća i gušterače.
Znanstveni institut za zdravlje, L. L. C. ; 819 N. Koz ul., Baltimore, MD, 1201. Institut de Sciences de la Santé ; L. L.L., 819 N. Causez Street, Baltimore, MD 1201.
Maslačak – besplatna lekovita hrana iz vašeg dvorišta
Mnogi od nas kao djeca otpuhivali su semenje ovog cvijeta na sve četiri strane svijeta.
Popularnom maslačku latinski je naziv Taraxacum officinale, a potječe iz Europe i sjeverne Azije.
Tijekom stoljeća nadjenuta su mu mnoga imena; gorko zelje, konjska žućenica, popovo gumance, mliječnjak, radič, regrat, talijanska salata i drugo.
Maslačak je jeftin i pristupačan lijek i hrana, a sada je idealno vrijeme za berbu, jer mu je počela sezona.
Lekovitost maslačka
Lišće maslačka po vitaminskom bogatstvu nadmašuje čak špinat i rajčicu.
Sadrži vitamine A, B2, C, D i G, te minerale kalij, natrij, kalcij, fosfor i željezo.
Kao moćan diuretik, blagotvoran je za bubrege i mokraćne organe.
Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol.
Zbog brojnih hranjivih tvari koje sadrži, lišće maslačka preporučuje se kao dodatak prehrani za trudnice i žene u postmenopauzi.
Maslačak je općenito povoljan za ženska oboljenja, a osobito za sprečavanje i liječenje bolesti dojki, cista, karcinoma, otečenosti i kod problema s dojenjem.
Čaj od korenja maslačka
Korenja maslačka moćan je lijek za jetru i želudac.
Šest šoljica čaja od korenja maslačka dnevno navodno mogu izliječiti hepatitis u roku od dva tjedna.
Fitoterapija s ovim čajem liječi svakovrsne tegobe. Preporučuje se kod probavnih tegoba, nedovoljnog lučenja žuči, visokog tlaka i manjka apetita.
Stabljike i cvetovi
Stabljike maslačka pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac.
Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i za uklanjanje bradavica. Mažite bradavice mlijekom od stabljika maslačka dok ne otpadnu.
Od cvetova ove biljke dobiva se sirup, kojeg ponekad nazivaju i medom, zbog njihove sličnosti u strukturi.
Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja.
Čišćenje bubrega
Bubrezi su parni organ mokraćnog sustava. Zaduženi za to, da iz našeg tijela eliminiraju toksine. Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 litara krvi, da bi se pročistila od otrova i toksina. Bubrezi također proizvode važne hormone: erythropoietin (koji stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica), renin (koji regulira krvni tlak) i calcitriol (aktivna forma vitamina D).
Što je čišćenje bubrega?
U našem tijelu već postoji prirodan mehanizam čišćenja bubrega. Ako konzumirate dovoljno tekućine u obliku vode, čaja i.t.d, bubrezi se
čiste sami. Često pod čišćenjem bubrega podrazumijevaju se neki alternativni proizvodi, koji pomažu detoksikaciji bubrega, poboljšavaju njihovu
funkciju i sprečavaju stvaranje kamenca u bubrezima.
Dobrobiti čišćenja bubrega
Prema liječnicima alternativne medicine, osim što poboljšava njihov rad i sprečava stvaranje kamenca, čišćenje bubrega može također pomoći
eliminirati toksine iz organizma, poboljšati imunitet, normalizirati krvni tlak i poboljšati funkciju mokraćnog mjehura. Ako planirate čišćenje bubrega, preporučujemo da se savjetujete sa Vašim alternativnim liječnikom.
Postoji više vrsta čišćenja bubrega. Recepti uključuju ljekovito bilje, vitamine i određene vrste hrane:
1. Biljke za čišćenje bubrega
Smatra se, da sljedeće biljke poboljšavaju funkciju bubrega i pomažu njihovom čišćenju:
* đumbir
* maslačak
* korijen bijelog sljeza
* smreka
* kopriva
* peršin
* klinčić
* zlatnica (Solidago virgaurea)
2. Namirnice, koje pomažu u čišćenju bubrega
* lubenica
* sok limuna
* sok brusnice
* sjemenke buče
3. Vitamini za čišćenje bubrega
Neki alternativni liječnici preporučuju, da se kod čišćenja bubrega koriste sljedeći vitamini i minerali:
* vitamin B2
* vitamin B6
* magnezij
Pobrinite se za Vaše bubrege!
Evo i nekih znanstveno dokazanih metoda da se pobrinite za Vaše bubrege i smanjite rizik od bolesti bubrega:
* izbjegavajte cigarete i pretjerano konzumiranje alkohola i kofeina
* održavajte krvni tlak i šećer na normalnoj razini
* redovito provjeravajte kolesterol
* pijte puno vode (bar 8 čaša dnevno)
* održavajte zdravu tjelesnu težinu
Bubrežni kamenci
Bubrežni kamenac je tvrda tvar, koja nastaje od kristala, koji se talože iz mokraće i nakupljaju na unutrašnjim površinama bubrega.
Simptomi bubrežnih kamenaca su jaka bol u području bubrega ili donjem dijelu abdomena. Bubrežni kamenci mogu izazvati poteškoće u mokrenju,
krv u urinu, mučninu, povraćanje i visoku temperaturu.
Prevencija bubrežnih kamenaca
Možete smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca tako da pijete puno vode i smanjite unos soli. Ljudi, koji su već imali probleme sa
bubrežnim kamencima, trebali bi izbjegavati hranu, koja sadrži puno oksalata, poput čokolade, okre, sezama itd.
Recepti za čišćenje bubrega
Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice ljudima, koje
imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega:
Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je jušna žlica sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj. Čaj pijte tri puta tjednom, a možete ga piti i više puta na dan. Čaj od sjemenki celera (Apium Graveolens) Jušnu žlicu sjemenki celera, friško mljevenih ili isjeckanih, prelijte sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj. Čaj pijte bar jedan put dnevno, tri puta tjednom. Nemojte koristiti ovaj čaj, ako ste trudni.
Čišćenje bubrega prema dr.Clark
Ovaj recept je dosta kompliciran. Pokušali smo da ga prevedemo što bolje možemo. Ako Vam u receptu nešto nije jasno, molimo Vas da
detalje pogledate na izvornoj stranici dr.Clark:
http://curezone.com/clark/
* 1/2 šalice osušenog korijena Hydrangea – DRVENASTA HORTENZIJA (Hydrangea arborescens)
* 1/2 šalice korijena CRVENE KONOPLJUŠE (Eupatorium purpureum)
* 1/2 šalice korijena bijelog sljeza (Althea officinallis)
* 4 svježnja svježeg peršina
* tinktura kudjelje (zlatica,poganska trava) (ako ste alergični izostavite je iz recepta)
* đumbir u prahu
* uva ursi
* koncentrat crne višnje, 250 ml
* prstohvat vitamina B2 u prahu
* vitamin B6, 250 mg
* tablete magnezij oksida, 300 mg
Odmjerite 1/4 šalice svakog korijena i ostavite ga da se natapa, zajedno u 10 šalica hladne vode iz slavine, koristeći nemetalnu posudu i
nemetalni poklopac. Nakon četiri sata ( ili preko noći) dodajte 250 ml koncentrata crne višnje i lagano kuhajte 20-ak minuta. Popijte 1/4 čaše čim se dovoljno ohladi. Ostatak isipajte kroz cjediljku u sterilnu staklenu posudu. Ohladite staklenu posudu. Prokuhajte svježi peršin, nakon ispiranja u 1 četvrtini vode tijekom tri minute. Popijte 1/4 čaše kada se dovoljno ohladi. Ohladite jednu staklenku i jednu zamrznite. Ostatak peršina iskoristite za juhu i slično.
Doziranje
Svako jutro ulite zajedno 3/4 šalice mješavine korijenja i 1/2 čaše peršinove vode, puneći veliku šalicu. Dodajte 20 kapljica tinkture
kudjelje. Popijte ovu mješavinu u nekoliko doza tijekom dana. Držite na hladnom. Nemojte popiti sve od jednom jer ćete imati problema sa
stomakom.
Download – Ishrana osoba obolelih od raka prof Jagoda Jorga 2019